Emlak Arama

 Satılık : Kiralık :
-

Paylaş

Haber Duyuru
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 'LÜKS' BİLMECESİ
Kentsel dönüşüme tabi bölgelerde yer alan lüks konutlara uygulanacak farklı KDV tartışmasında kaderi bakanlar kurulu belirleyecek. Yasal düzenlemenin son haline göre perakende safhasında uygulanacak KDV’yi inşaatın yapıldığı arsa veya konutun vergi değeri ile bulunduğu yeri esas alarak oranı t...

Banka Kredileri

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 'LÜKS' BİLMECESİ

Kentsel dönüşüme tabi bölgelerde yer alan lüks konutlara uygulanacak farklı KDV tartışmasında kaderi bakanlar kurulu belirleyecek. Yasal düzenlemenin son haline göre perakende safhasında uygulanacak KDV’yi inşaatın yapıldığı arsa veya konutun vergi değeri ile bulunduğu yeri esas alarak oranı tayin edecek.
KDV’nin konutların değerine göre farklı uygulanması düzenlemesini de içine alan amme alacakları paketi perşembe günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü ve kabul edildi.
Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konutlara farklı KDV uygulanmasını getiren maddeye ‘Özelleştirme kapsamı ile kentsel dönüşüm alanı’ kapsamındaki yerler için istisna getirilmişti. Örnek olarak kentsel dönüşüm karanın alındığıBeyoğlu ’nda eğer komisyon kabul edildiği gibi istisna kapsamında kalsaydı 150 metrekarenin altındaki binalar yine yüzde 1 KDV’ye tabi olabilecekti. Ancak Genel Kurul’da “özelleştirme kapsamındaki veya kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilen yerler hariç” bölümü yasa metninden çıkarıldı. Bu durumda bakanlar kurulu Beyoğlu ’ndaki lüks konutun KDV’sini ister yüzde 1 ister yüzde 18 olarak belirleyebilecek.
Maddeye özelleştirme ve kentsel dönüşüm alanları dışarda bırakılırken ‘bulunduğu yer’ ifadesi eklendi. Bu durumda hangi bölgede hangi KDV oranının uygulanacağına bakanlar kurulu karar verecek. Yasal düzenleme Cumhurbaşkanı’nın onayı ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek
.

Ana Sayfa Hakkımızda Konut İlanları İş Yeri İlanları Arazi İlanları İnsan Kaynakları İletişim